Duchowe przygotowanie do beatyfikacji

W niedzielę 2 czerwca w naszej parafii kazania głosił ks. Roman Sławeński - dziekan dekanatu chrzanowskiego.

W ramach duchowego przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego ks. Michała Rapacza wskazywał jakie przesłanie niesie to wydarzenie ze sobą zwłaszcza dla mieszkańców Płok, gdzie ks. Michał duszpastersko pracował, najpierw jako wikariusz a potem proboszcz, oraz gdzie też poniósł męczeńską śmierć.

Kaznodzieja przypomniał, że ks. Michał "miał świadomość jakim zagrożeniem był powojenny system w Polsce, oraz że celem jego twórców było przeformatowanie ludzkiego myślenia" podobnie jak to dzieje się obecnie poprzez chociażby redukowanie edukacji, bo wówczas łatwiej jest manipulować ludźmi.

Dlatego też Sługa Boży - a niedługo już błogosławiony ks. Michał Rapacz "jest przykładem człowieka, który pokazuje, że w świecie zamętu, gdy ktoś chce manipulować naszymi głowami i sterować naszym myśleniem, oraz gdy ktoś chce w sposób ordynarny przekazać inne wzorce zachowania, to nie możemy się temu poddawać, ale musimy zobaczyć jakim wielkim skarbem jest wiara i dlatego do końca warto jej bronić!"

Stąd beatyfikacja jest potrzebna, aby zobaczyć, że "prawda jest wartością ludzkiego życia", że Ewangelia jest cały czas aktualna, że Chrystus jest nade wszystko tym, u którego człowiek winien szukać wskazówek w swojej codzienności.